Drukarki do etykiet

finanse Porady

Drukarki do etykiet są szczególnie popularne w branży logistycznej i przemysłowej, gdzie służą do oznaczania i identyfikowania produktów, towarów czy opakowań. Ale mogą być również z powodzeniem stosowane w innych branżach, takich jak handel detaliczny, medycyna czy usługi.

Rodzaje drukarek do etykiet

Drukarki do etykiet to bardzo przydatne narzędzie w wielu branżach i dziedzinach. Pozwalają na szybkie i łatwe oznakowanie produktów, sprzętu, dokumentów czy innych przedmiotów. Dzięki nim można w łatwy sposób oznaczyć produkty i informować o ich cechach, takich jak data ważności, numer seryjny czy skład.

Drukarki etykiet różnią się od siebie przede wszystkim sposobem drukowania. 

Najczęściej wykorzystywane są drukarki termiczne, które wykorzystują termiczne głowice drukujące do nanoszenia obrazu na papierze termoczułym. 

W drukarkach laserowych, z kolei, obraz tworzony jest za pomocą światła lasera.

W zależności od potrzeb, można wybierać między drukarkami dedykowanymi dla konkretnej branży, np. drukarkami etykiet dla przemysłu farmaceutycznego czy spożywczego, a także urządzeniami uniwersalnymi, które mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach.

Niektóre drukarki pozwalają również na tworzenie bardziej zaawansowanych etykiet, zawierających kody kreskowe, grafiki czy różne kroje czcionek. 

Warto zwrócić uwagę także na jakość druku, która może mieć wpływ na czytelność i trwałość etykiet.

Drukarki termotransferowe

Drukarki etykiet to zazwyczaj drukarki termotransferowe, które umożliwiają drukowanie na etykietach za pomocą folii termotransferowej. Folia ta, zwana też taśmą barwiącą, jest zwykle nałożona na taśmę nośną i przenoszona na etykietę za pomocą termicznej głowicy drukującej. Drukarki etykiet mogą drukować na różnych rodzajach etykiet – papierowe, foliowe, poliestrowe czy samoprzylepne. 

Drukarki termotransferowe są popularnym wyborem dla etykietowania produktów, ponieważ oferują trwałe i odporne na środowisko drukowanie.

Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów eksploatacyjnych, takich jak etykiety i taśmy barwiące, które mają wpływ na jakość i trwałość druku. Dobrej jakości materiały eksploatacyjne zapewniają wyraźny i trwały druk, co jest szczególnie istotne w przypadku etykiet, które są narażone na różne warunki zewnętrzne –  wilgoć, temperaturę czy promieniowanie UV.

Zalety druku termotransferowego

Druk termotransferowy polega na tym, że głowica drukująca nagrzewa taśmę termotransferową, co powoduje przeniesienie barwnika z taśmy na powierzchnię etykiety lub innego materiału eksploatacyjnego. 

Technika ta pozwala na uzyskanie wydruków w pełnej gamie kolorów, a także na różnego rodzaju powierzchniach, takich jak papier, folie, tkaniny czy metale. 

Taśma termotransferowa może mieć różną szerokość i długość, co pozwala na dopasowanie jej do konkretnych potrzeb drukowania. 

Druk termotransferowy jest również bardziej trwały i odporny na warunki zewnętrzne, co sprawia, że jest często wykorzystywany w branży logistycznej i przemysłowej do etykietowania produktów.